QSL

QSL: Direct ONLY. Mail address: K Hrnčířům 55, 14900 Praha 4, Czech Republic, e-mail: ok1skj/at/gmail/dot/com

úterý 31. října 2017

CQ WW DX Contest SSB 2017

Protože si děti chtěli udělat nějaké hezké spojení na KV, začali jsme se připravovat na tento závod poměrně včas. Zvolili jsme místo, pásmo, anténu a vzhledem k prázdninám jsme měli naplánovaný hezký, odpočinkový harmonogram přípravy. Nakoupili jsme materiál na nové radiály, naletovali jsme očka, připravili hliník, napáječ, rádia, baterky pro případ energetické nouze, kotvy a vše pečlivě zabalili a s ostatním potřebným vybavením přes Mastrant, kde jsme dokoupili nějaký provázek, vyrazili na soutěžní stanoviště. Po vybalení, rozvržení prostoru a odpočinku jsme sestavili zářič vertikálu, rozmístili a zakončili radiály, proměřil a po dalším sundání a zvednutí jsme měli naladěno. Anténa byla více méně provizorní, protože jsme použili to co byl k dispozici, ale byla funkční a zbývalo ji jen vyzkoušet.
Počkali jsme, až vrstva D trochu zmizí a s 5W plni očekávání zavysílali. QRP však bylo pod rozlišovací úroveň večerních stanic, ale protože standardních 100W se zdálo v pořádku, šli jsme spát.
Ve 23:00Z byl budíček a rozhlédnutí po pásmu začalo být vzrušující. Předpověď pro ČR nebyla vůbec dobrá a CHMÚ generovalo extrémní stavy jako o závod, tak jsme chtěli alespoň něco udělat, dokud máme možnost. Na pásmu se již také na správném místě usadil OK8WW a jeho poznámka protistanici před závodem, ohledně nehezké předpovědi vedla ke krátkému zamyšlení.
První spojení pokusně dělal OK1SKJ se 100W, aby s 10W navázal po chvíli Ben, který si velmi rychle udělal své nejdelší spojení a vysílání se mu velmi líbilo. Protože jsem při ladění nechtěli nic vynechat, čas od času se operátoři vystřídali a s vyšším výkonem konkrétní stanici udělali. K ránu došlo i na SPLIT a pár stanic ze zámoří. Východ slunce uzavřel naše snažení s neoslnivým výkonem, ale v dobré náladě jsme odcházeli spát.
Sobota vedla k velkému zamyšlení, zda se neevakuovat, pravděpodobnost ztráty napájení, vody a světla byla vysoká. Rozhodli jsme se zůstat. Sobotní večer Max významně zlepšil své schopnosti ladění a vyhrábnul stanice, které pak koncesovaný operátor snadno udělal. Noc nás však přemohla a vyrazili jsme krátce spát. Ráno  se zdáli být podmínky velmi dobré a poslední stanicí před výpadkem elektřiny byl v 0535Z snadno a rychle udělaný KC1XX. Pak jsme přišli o elektřinu a přešli kompletně do úsporného režimu.
Jak se neděle vyvíjela asi nepotěšilo žádného radioamatéra, ač anténa stále bez problémů stála, notebook měl baterii nabitou, pohltily nás jiné starosti než čekat na noc, která 80m probudí. Tak jsme  poslouchali na baterií napájeném rádiu AM na středních vlnách, které fungovaly na vertikál ohromně, čekali až se vítr odpoledne trochu umoudří a už jen za deště sklidili anténu, přeložili jsme odfouknutou střechu, prkny nahradili rozbité hřebenáče a za petrolejky začali urychleně balit, protože tma byla velmi brzy. Nakonec jsem lidskou pomocí překonali i problémy s odjezdem z deštěm silně nasycené cesty a vyrazili domů, kam jsme večer šťastně dojeli.
Nyní postupně sledujeme informace o následcích silného větru a analyzujeme možnosti radioamatérského zlepšení. Určitě zkusíme plný čtvrtvlnný vertikál a nějakou dobrou přijímací anténu na 80m.