QSL

QSL: Direct ONLY. Mail address: K Hrnčířům 55, 14900 Praha 4, Czech Republic, e-mail: ok1skj/at/gmail/dot/com

sobota 20. dubna 2013

Poslech - ISS se snadným směrováním antény

Ihned jak se v e-mailu objevila zpráva z o tom, že bude probíhat komunikace ISS s kanadskou školou v podvečer 20.4, tak nás napadlo, že ISS bývá těsně o západu hezky vidět a bude možné poprvé směrovat na viditelný satelit. Pohled do tabulky náš optimismus ještě zvýšil, protože velikost ISS měla být až -3,3.
Sobota byla však již od rána zataženější než jsme původně podle modelu Aladin předpokládali, tak to vypadalo pouze na samotný poslech.
Večer jsme vyrazili, vzali si míče na zkrácení čekání, anténu, přijímač, fotoaparát, buzolu a tabulku z Heavens-above.com, protože na vizuální kontakt se nedalo spolehnout.
Fantastické překvapení nás čekalo na východní části oblohy, který se již v 18:30UTC protrhala a měsíc byl jasně viditelný.
Do 18:51 jsme si zaházeli na koš a zakopali s míčem, ale pak začalo hledání ISS. Signál se vytvořil sice trochu níž, než bylo připravené rádio, ale signál byl vynikající, ovšem obloha na západě zcela zatažená.
Jak probíhal poslech a anténa se postupně přesouvala k odhadovanému vrcholu dráhy, zažili jsme krásnou změnu na obloze. ISS se znenadání krásně rozzářila a děti ani nevěřily, že se nejedná o letadlo.
Směrování dále probíhalo již s nebývalou lehkostí a mohli jsme se soustředit pouze na poslech a ladění.
Prostě hezké zakončení večera.